Jak to celé vzniklo?

V roce 2015 v rámci programu Erasmus+ jsem během bakalářského studia vycestovala na půl roku do Litvy. Bylo jasné, že 6 měsíců je dostatečně dlouhá doba, abych stihla procestovat i některé z okolních států této Pobaltské země. Jaký by byl originální suvenýr z každé země? Vlajka? Odznáček? Musí to být něco, co seženu zaručeně v každé zemi a bude to dostupné v malém i velkém městě. Co takhle knihu? A jsme opět u toho, musí to být kniha, kterou seženete v úplně každém knihkupectví.
A tak začala sbírka Malého prince.
Úplně prvního Malého prince, tedy přesněji Mazais princis jsem ale nekoupila v Litvě. Ten první pochází z knihkupectví nedaleko hlavního nádraží lotyšské Rigy. Psal se březen 2015. I když patří k mým nejmenším vydáním, dodnes je v celé sbírce nepřehlédnutelným kouskem. Má celou zlatou obálku a svítí tedy v záplavě bílých a modrých přebalů.

A pak už to nabralo rychlý spád – Litva, Estonsko, Švédko, Polsko…
V červnu 2015 jsem se z Erasmu vrátila. Dobře, to máme tedy zatím celkem 5 vydání. Od září 2015 jsem se přidala do ESN Buddy Systemu Univerzity Hradec Králové, kde jsem se starala o přijíždějící studenty v rámci Erasmu na moji alma mater. A sbírka roste – Nicaragua, Mexiko, Turecko, Maďarsko…
Postupně jsem začala prosit své kamarády, aby mi přivezli vždy nějaký výtisk ze své dovolené. A máme tu Řecko, Austrálii, Nový Zéland, USA, Kambodžu, Malajsii, Singapur a mnohé další země. Velké díky v tomto patří všem, kteří si na mě vzpomněli! A jeden z největších díků patří Adélce Bergerové, která půl roku tahala pět knih v batohu na zádech při cestě kolem světa. Vím, že je Vás mnoho a nebojte, na všechny dojde. Jednotlivá poděkování najdete vždy u konkrétních vydání.
A tak se z pár knih stala sbírka, která má již více, než 370 výtisků.
A co dál
Jak sbírka rostla, nastala potřeba i určité katalogizace a nastolení řádného přehledu. Excelovská tabulka velmi dobře posloužila pro první roky sbírky. Jak nám ale „princátko“ roste, je nutné katalogizaci sbírky rozšířit i o fotografie jednotlivých vydání.
Je to ale běh na řadu měsíců. Však jen hezké nafocení bude trvat desítky hodin. I proto Vás, čtenáře, prosím o trpělivost při porodních bolestech, které zákonitě přijdu během vytváření detailního přehledu o sbírce.
Kdo je ale netrpělivý, může nahlédnout do tabulky a prohlédnout si alespoň seznam jednotlivých vydání ve sbírce. Sdílenou tabulku naleznete na TOMTO ODKAZU.

Unikáty ve sbírce
Jako každý sběratel, i já mám své oblíbence a unikáty. Dám Vám tedy nahlédnout do sekce VIP, kterou si i moje rodina a přátelé prohlíží pouze v jednorázových rukavicích.
P. S. Minimálně pět naleznete na fotografii výše. Tak hledejte.
- La Eta Princo. První vydání Malého prince v esperantu.
- První vydání Malého prince v češtině. Toto vydání bylo vydané roku 1954 a ilustrovala ho Helena Zmatlíková. Ani druhé vydání v češtině ještě nemělo autorovy původní kresby – postaral se o ně v roce 1962 Vladimír Fuka. Původní kresby od francouzského autora tedy najdeme až od třetího vydání.
- Maličký princ. A to je asi tak všechno, co o tomto vydání víme. Má modré desky, psaný je na stroji a obrázky jsou překreslovány propiskou na pečícím papíře. I tak se jedná o jedno z nejcennějších vydání, které v mé sbírce naleznete.
- The Little Prince z roku 1943 z nakladatelství Reynal & Hitchcock v New Yorku. Odborníci jej považují za první vydání Malého prince v angličtině.
- Vaike prints. Název nakladatelství? Kdepak! První vydání Malého prince v estonštině z roku 1960.
- ព្រះអង្គម្ចាស់តូច aneb Malý princ v khmérštině. A než začnete otevírat Google – je to oficiální jazyk v Kambodže.
- A asi tak 400 dalších!
Napsat komentář